Hindistan Seçimleri Başladı: Modi, Nefrette Çıtayı Yükseltti

Tüm dikkatimiz Ortadoğu’da olduğu için aslında oradaki kadar yakıcı sorunların yaşandığı Hindistan’la ilgilenemedik yeterince. Oysa bu ülkeyi, en az İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu kadar hırçın hatta ondan çok daha tehlikeli biri yönetiyor: Narendra Modi. Ülkede Modi’nin üçüncü bir dönem daha görevde kalıp kalmayacağının belirleneceği, altı hafta sürecek seçimlerin birinci ayağı başladı. Yazılanlara göre önceki iki seçim kadar çoşku da yokmuş pek. En azından ilk turun yapıldığı 21 eyalet için geçerli bu.

Nefretle beslenen bir adam Modi. Hakkını yemeyelim, Netanyahu’dan daha dürüst; ırkçı, müslüman düşmanı oluşunu saklama gereği duymuyor bile. 21 Nisan’da Hindistan’ın batısında Rajasthan eyaletindeki seçim mitinglerinden birinde konuşurken, Müslümanlardan “sızıntılar” ile “çok çocuk sahibi olanlar” diye söz etti küçümsemeyle. Bilmeyenler de Modi’nin mensubu olduğu Hinduların tek çocuklu ailelerden oluştuğunu sanır. Bu lafları yüzünden Modi’yi eleştiren, uyaran da yok. Seçimleri bu tür söylemlerle kazanıyor zaten.

O kadar kışkırtıcı, o kadar şiddete davet eden bir tutumu var ki, nasıl bu kadar rahat konuşabiliyor dedirtiyor insana. Aynı konuşmada muhalefetin zafer kazanması durumunda bunun Hinduların servetinin Müslümanların eline geçeceği anlamına geldiğini iddia etti. Dünyanın “en büyük demokrasisi” olan (bu yanıyla gerçekten övgüyü hak ediyor) Hindistan’da Müslümanlar ülkenin yüzde 14,2’sini oluşturuyor. Hindistan’ın en büyük azınlık grubu olsalar da nüfusun yüzde 79,8’ini oluşturan Hindular için bir tehlike oldukları söylenemez.

Kaldı ki Müslümanların çoğalma oranı istikrarlı bir şekilde düşmüş ülkede. Tam tersine, Hindular arasında da bölgeden bölgeye farklı büyüme oranları var. Buna ragmen Modi Hinduları kışkırtmak için bu lafları ediyor. Gerginlikten beslenmesine bu da bir örnek işte. Modi, Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) mensup. Bölücü, ırkçı fikirleriyle meşhur. Ama, deniyor, son yaptığı konuşma kendi standartlarına göre bile fazla radikal.

Bakın ne demiş: “Onlar [yani muhalif Kongre Partisi] iktidardayken, Müslümanların ulusun zenginliği üzerinde ilk haklara sahip olduğunu söylediler. Bu, zenginliği daha fazla çocuk sahibi olanlar arasında dağıtacakları anlamına geliyor. Bunları göçmenler arasında dağıtacaklar. Sizin zorlukla kazandığınız servet göçmenlere mi verilmeli? Bunu onaylıyor musunuz?”. Türkiye’de de artık tehlikeli boyutlara gelmiş göçmen düşmanlığı Modi gibiler için bulunmaz bir kışkırtma aparatı. Bu arada Müslümanlardan “göçmen” diye söz etmesi de, her ırkçı gibi cahil, bomboş biri olduğunu gösteriyor.

Kaldı ki iddiası da doğru değil. Siyasi analistler 2004-2019 yılları arasında Kongre Partisi liderliğindeki Birleşik İlerici İttifak hükümetine başkanlık eden eski Başbakan Manmohan Singh’in hiçbir zaman böyle bir açıklama yapmadığı gibi ongre’nin de böyle bir söz vermediğini belirtiyor. Kongre Partisi’nin manifestosu artan servet eşitsizliği ile sosyal adaletten söz ediyormuş meğer. Yine her ırkçı gibi yalan söylemekten çekinmeyen biri Modi.

Kongre Partisi’nin lideri Rahul Gandhi kısa süre önce yaptığı bir konuşmada, partisinin iktidara gelmesi halinde, hükümetin toplumun geri kalmış kesimlerinin gücünü ölçmek, sosyoekonomik durumlarını değerlendirmek için bir anket yapacağını, buna göre iş ya da refah programları da dahil olmak üzere ülke servetinin orantılı bir şekilde dağıtılacağını söylemiş, Hindistan medyasında yazılanlara göre. Modi, yine her sağcı gibi konuşmayı işine geldiği gibi yorumlayarak “annelerimizin, kız kardeşlerimizin sahip olduğu altınları hesaplayacaklar, bunlar hakkında bilgi toplayacaklar, bunları Başbakan Manmohan Singh’in Hindistan’ın zenginliğinde ilk hakka sahip olduğunu söylediği Müslümanlar arasında dağıtacaklar” diye anlattı seçmenlerine.

“Urban Naxal” diye bir terim varmış ülke siyasetinde. Maocu gerillalar için kullanılıyormuş. Modi, insan haklarından, sivil örgütlenmeleri savunan herkesten Urban Naxal diye söz ediyor. Her memleketin sağcısının bildiği bir iki kelime vardır, tüm siyaseti bu kelimelerle yaparlar. (!) Modi de onlardan işte.

Ama muhtemelen bu seçimleri de kazanacak Modi.

Nefret dilinin getirisi var çünkü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x