Fransa’da bugün: erken genel seçimlerin ikinci turu başladı

AA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararıyla Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri mağlubiyeti sonrası gidilen erken seçimin ilk turu sona erdi.

Erken genel seçimin ilk turunda sandıklardan çıkan sonuçlara göre aşırı sağ ittifakı, yüzde 34 ile birinci çıktı.

Aşırı sağın bu başarısı, başta Paris olmak üzere tüm Fransa’da tedirginliğe sebebiyet vermesiyle, aşırı sağ karşıtı gösteri düzenlendi.

İlk turda 76 milletvekili seçildi

Fransa ana karasında yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işlemi 18.00’de sona erecek. Paris, Marsilya gibi büyük kentlerde ise saat 20.00’ye kadar oy kullanma işlemi devam edecek.

68 milyon 400 bin nüfuslu ülkede 49,5 milyon Fransız seçmen, ikinci turda 5 yıl boyunca kendilerini Ulusal Mecliste temsil edecek 501 milletvekilini belirlemek için sandığa gidiyor.

Mecliste görev alacak diğer 76 milletvekili ilk turda seçilmişti.

1094 adayın yarıştığı seçimin ikinci tur oylamasında en fazla oy alan adaylar, milletvekili seçiliyor. Parti veya ittifakların 577 sandalyeli Mecliste salt çoğunluğu elde etmesi için 289 milletvekili sayısına ulaşması gerekiyor.

3 ittifak öne çıkıyor

Fransa’da yaşanan seçim yarışında merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin lideri Eric Ciotti ve bazı LR adaylarıyla ittifak yapan aşırı sağcı Jordan Bardella’nın partisi “Ulusal Birlik” (RN), sol ve çevreci partilerin oluşturduğu “Halk Cephesi İttifakı” ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ın iktidar ortakları Demokrasi Hareketi (MoDem) ve Horizons (Ufuklar) ile kurduğu “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” İttifakı öne çıkıyor.

Sandıkların kapanmasıyla tahmini sonuçlar araştırma şirketleri tarafından açıklanırken, resmi sonuçlar İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Resmi verilere göre, yurt dışında yaşayan Fransızlardan internet üzerinden 2. tur için oy kullananların sayısı 460 bin olarak kayıtlara geçti.

Ülkenin denizaşırı toprakları olarak adlandırılan Guadeloupe, Guyane, Martinique gibi bölgelerinde oy verme işlemleri dün yapıldı.

Yeni milletvekilleri yarın Meclis’te olacak

Meclis, yeni milletvekillerini ağırlamak için kapılarını yarın saat 14.00’da açacak.

Ulusal Meclisin 577 yeni üyesi, ilk Genel Kurul oturumu için 18 Temmuz’da toplanacak ve yerel saatle 15.00’ten itibaren yeni Meclis başkanlarını seçmek için oy kullanmaya başlayacak.

Yeni milletvekillerinin aynı gün yerel saatle 18.00’den önce Meclisteki gruplarını oluşturması gerekiyor.

Fransız Meclisinde bir siyasi grup oluşturmak için en az 15 milletvekilinin bir araya gelmesi ve grup başkanvekillerini belirlemesi gerekiyor.

Fransa’nın erken seçim süreci

Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden aşırı sağcı RN, en son 9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 31,4 oy alarak en yakın rakibi olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ı ikiye katlamıştı.

Aşırı sağın AP seçimlerindeki galibiyeti üzerine Macron, 9 Haziran gecesi Meclisi feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçime gitme kararı aldı. Macron, bu kararını, “AP seçim sonuçlarına demokratik bir cevap vermeliydik.” sözleriyle savundu.

Erken seçi kararı endişe yarattı

Ülkenin 26 Temmuz-11 Ağustos’ta ev sahipliği yapacağı 2024 Paris Olimpiyatlarının hemen öncesinde erken seçime gidecek olması, siyasi istikrarsızlık ve toplumsal huzursuzluk yaratabileceği gerekçesiyle kamuoyunda endişe yarattı.

Ülkedeki son genel seçimlerde bir türlü ittifak kuramayan solcu partiler, bu seçimlerde aşırı sağa karşı kısa sürede “Yeni Halk Cephesi” İttifakı altında bir araya gelmiş ve tek aday çıkaracaklarını duyurdu.

Aşırı sağcı RN ise merkez sağdaki Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin lideri Eric Ciotti ve bazı LR üyeleriyle ittifak yaparken iktidar partisi Rönesans ile ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi de “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” İttifakı’nı kurdu.

Seçimin ilk turunda, aşırı sağcı ittifak yüzde 33 civarında oyla sandıktan birinci çıkmış, “Yeni Halk Cephesi İttifakı” yüzde 28 ile ikinci, Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı ise yüzde 20 oyla üçüncü sıraya yerleşti.

Seçimin ilk turunda 76 milletvekili seçilirken, bunların 39’u aşırı sağ, 32’si sol ittifak, 2’si Macron ittifakı ve kalan 3’ü merkez sağdaki Cumhuriyetçiler ve diğer sağ partilerin adayları oldu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x