‘Yat’ geliriyle 100 yeni plaj

Meltem Güneş / ANKARA – Çevre Bakanlığı “Denizler Halkındır” diyerek vatandaşın denize ulaşmasını engelleyen bütün unsurların ortadan kaldırılacağını açıklarken, kaçak yapılara, işgalciliğe karşı da yıkımların başlaması bekleniyor. Bakanlık Balıkesir Ayvalık’ta  kaçak yapıların yıkımına başladığını, bayramdan sonra bu yıkımların artacağını duyurdu.

Çevre Bakanlığı’nın çalışması kapsamında 100 yeni plajın açılacağı, plajların Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığıyla 2014’te kurulan MUÇEV tarafından işletileceği öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, yeni plajlarda duş, tuvalet, kanalizasyon, su gibi hizmetler için yatırım gerektiğini aktararak, “İhale açılmayacak, alt yükleniciye verilmeyecek. Minimum maliyetle, vatandaşa kaliteli ve ucuz hizmet verebilmek için kendi personelimizle işletme kararı aldık. Yat ve tekneler için kuracağımız mapa şamandıra sisteminden elde edilecek gelirin bir bölümünü yeni plajların açılmasında kullanabiliriz” dediler.

Mapa şamandırayla korumaya alınacak

Çevre Bakanlığı, koylardaki yat ve teknelerin deniz yaşamına zarar vermeleri ve atıklarını denize bırakmalarını önlemek için pilot bölge ilan edilen Muğla Fethiye’deki Göcek’te 50’şer metre arayla 700 mapa şamandıra kurmayı hedefliyor. Bu kapsamda deniz tabanına yerleştirilecek tonozlara bağlı olan şamandıralara yatların ve teknelerin bağlanması sağlanacak. Yatlar, geliştirilen mobil uygulamadan alınacak randevulara göre planlı bir şekilde koylara yaklaşacak ve sistemli şekilde demirlenmesi sağlanacak. Yatlar ve teknelerin atıklarını denizlere keyfi şekilde boşaltmalarını engellemek için ise belirlenen atık noktalarında atık alımı yapılacak. Ve bu atıklar için bir ücret ödeyecekler. Eğer atıklarını kontrolsüz bir şekilde denize bırakanlar olursa onlara “caydırıcı” nitelikte para cezaları kesilecek.

Kurul oluşturulacak

Çevre ve deniz ekosistemini koruma projesi olduğu için bir danışma kurulu oluşturularak bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının görüşleri de alınacak. Pilot uygulamanın başarılı olmasının ardından projenin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

Parti ayrımı yok

Yetkililer, MUÇEV’in uhdesinde olup da belediyelerin işlettiği plajlardan, işletme süresi dolanları “parti ayrımı yapmaksızın” isteyen belediyelere devrettiklerini de vurgulayarak, Muğla Ortaca’da halk plajı işletmesini MHP’den CHP’ye geçen; Dalaman’da AK Parti’den CHP’ye geçen belediyeye 5 yıllığına verdiklerini belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x